Пеперутка Нина 1

Пеперутка Нина 1

1,00 ден.   Спореди

Пеперутка Нина, тема од народното творештво.      Темата е изработена со филигранска техника со употреба на срма конец во боја и поставена во засткалена дрвена рамка.       Рачна изработка, уникатен...

Прикажи повеќе

Прoдавница Ажурирана Цена Линк до производ
Културна ризница http://www.kulturnariznica.mk   Детали 1,00 ден.

пред 2 години
Корисни информации:


Кликнете на логото од продавницата за повеќе детали за таа продавница.


Кликнете на   за да погледнете повеќе информации за таа продавница.


Со клик на копчето „ДЕТАЛИ“, ќе бидете пренасочени на страницата од продавницата каде што се наоѓа тој производ.


Пеперутка Нина, тема од народното творештво.      Темата е изработена со филигранска техника со употреба на срма конец во боја и поставена во засткалена дрвена рамка.       Рачна изработка, уникатен примеок. Димензии- мала 17х20х1,5 см, 0,5кгр -средна 27х22х1,5 см, 0,6кгр-голема 33х27х1,5 см, 0,8кгр             Составен дел на народните носии се украсите, а во зависност од облеката и пригодата такви биле и украсите. Tиe се изработувале во форма на крст, разни медаљони, брошеви, обетки, мангура и сл.         Пеперутката е една од најстарите мотиви во народното творештво употребена како украс.      Таа е симбол на разиграноста, распеаноста и богатството на животот и симболички го преставува животот разигран исто како нејзиниот прекрасен, грациозен и лесен лет.            Во изработката на експонатите, покрај моментот на автентичноста, присутна е и креативноста на авторот во преточувањето на откриениете артефакти на подрачјето на нашата земја.

Нов производ

Ваше мислење

Безбедносен код

captcha

Оценка
Сродни производи


Најпопуларни производи